Тема. Конкурс знавців української мови
Мета:
розширювати знання про красу і багатство української мови, пробуджувати почуття
національної гідності, виховувати любов до рідної мови, бажання розмовляти нею.
Форма
заходу:
Обладнання:
пісня “Українська мова”, ребуси, прислів’я і скоромовки на карточках,
презентація, предметні малюнки
Хід заняття
І. Організаційний
момент
Лунає
пісня “Українська мова”
- Про яку мову ми сьогодні поведемо розмову? (Про українську)
- Чому ви так думаєте? (Відповіді дітей)
Українська моя рідна мово,
В кожнім слові твоїм —
цілий світ!
Бачу барви у нім веселкові
І калини червоний цвіт.
Вона як ніжна
пісня колискова
Заходить
серцем в нашу душу з ранніх літ.
Ця мова, наче
пташка світанкова,
Що гордо лине
в свій стрімкий політ.
ІІ. Повідомлення теми і мети заняття
- Яке свято відзначалося 9 листопада в нашій державі? (Відповіді дітей).
День украї́нської писе́мності та мо́ви - свято, яке щороку відзначається в
Україні 9 листопада. Це день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця
- послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. У День
української писемності та мови традиційно відбувається радіодиктант
національної єдності і стартує міжнародний конкурс знавців української мови
імені Петра Яцика.
ІІІ. Основна частина “Конкурс знавців рідної мови”
- А зараз проведемо конкурс знавців рідної мови!
Всім школярам я зичу перемоги,
І знань глибоких творів пречудових.
Хай стеляться у світ життя дороги,
І не забудьмо маминої мови.
- У конкурсі беруть участь 3 команди. Тож об’єднуємося по рядах і обираємо
собі капітанів. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал. Яка команда
набере більшу кількість балів, та й стане переможцем. Сьогодні ви будете
подорожувати на потязі по шляхах країни Мови. Тож у путь!
3.1 Перша зупинка “Мудрі слова”
- Пояснити фразеологізми:
накивати п’ятами (утекти),
чесати язиком (говорити даремно, займатися балаканиною),
зарубати на носі (запам'ятати міцно, раз назавжди),
водити за ніс(обманювати, вводити в оману, обіцяти і не виконувати
обіцяного), ось де собака зарита (ось у чому справа, саме в цьому справжня
причина),
бити байдики (байдикувати)
- Відгадай предмет за його ознакою:
Довгі, зелені (огірки)
Жовте, пухнасте (курча)
Білий, холодний (сніг)
3.2 Друга зупинка “Загадкова”
- Відгадати загадки:
1.Серед знаків у пошані
Ця маленька кругла пані.
В кінці речення живе,
Після неї нове йде. (Крапка)
2. Що за знак — стрункий як спис.
Він над крапкою завис.
Спонука до поклику,
Хто ж бо він? (Знак оклику)
3. Що? Коли? Навіщо? Як?
Розпитає у нас знак.
Адже любить усе знати,
Не боїться запитати! (Знак питання)
3.3 Третя зупинка “Народознавча”
- Правильно закінчи прислів’я:
Знай більше, а говори ... (менше).
Корінь навчання гіркий, а плід ... (солодкий).
Праця годує, а лінь ... (марнує).
Птицю пізнають по пір’ю, а людину ... (по мові).
Краще річ нова, а дружба ... (стара).
Лагідні слова роблять приятелями, а гострі ... (ворогами).
- Поясни прислів’я:
Спішиш — людей насмішиш.
Більше діла — менше
слів.
Слово — не горобець,
вилетить — не спіймаєш.
3.4 Четверта зупинка
“Скоромовочка”
- А зараз пропоную командам позмагатися у читанні скоромовок. Прошу
капітанів команд підійти та обрати скоромовки:
1. Бурі бобри брід перебрели,
Забули бобри забрати торби.
2. Хитру сороку спіймати морока,
А сорок сорок — сорок морок.
3. В ямі не спиться вусатому сому.
Сому вусатому сумно
самому.
3.5 П’ята зупинка “Розумнички”
- Розмістити малюнки у багатоповерховому будиночку, намальованому на дошці,
відносно кількості складів. (полуниця, кабачок, помідор, кавун, перець, груша)
- Вікторина
1.Які бувають типи текстів? (Оповідання, опис, міркування)
2.Для чого потрібна мова?
3.Скільки голосних звуків в алфавіті? (6)
4.Як називають казки складені народом? (народні)
5.Як називається склад, на який падає наголос? (наголошений)
6.Яка буква не є звуком? (ь)
7.Назвати останню букву алфавіту? (я)
8.Які слова пишуться з великої літери?
9.Скільки букв в українському алфавіті? (33)
10.Яке слово складається із сорока голосних? (сорок)
11.Як одним словом можна назвати дерева,
кущі і квіти? (рослини)
12.На які питання відповідають прикметники? (який? яка?)
3.6 Шоста зупинка “Ребусинка”
- Відгадайте ребуси (груша, карта, дочка, концерт, ласка, тигр, носоріг,
рукав, відчай)
3.7 Сьома зупинка «Творча»
- Пропоную вам відпочити і разом поскладати вірші. Я починаю, а ви
продовжуйте.
Щоб розумним й мудрим
стати,
Треба рідну мову (знати).
А щоб вміти говорити,
Треба рідну мову (вчити).
Знає кожен з нас чудово,
Не прожити нам без (мови).
Рідна ж мова пелюсткова,
Мудра, світла,
(барвінкова).
І дзвенить щодня і в свята,
Бо вона така (багата).
Понад світом хай лунає,
Хай ніхто (не забуває).
ІV. Підсумок
заняття
- Вам сподобалося наш конкурс знавців української мови?
- Що вам найбільше сподобалося?
Любіть Україну у сні й
наяву,
Вишневу свою Україну,
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
Вишневу свою Україну,
Красу її вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
:
Добрий день. Мене звати Наталя Гуркіна. Я автор загадок про розділові знаки. Підпишіть, будь ласка, мої загадки.
ВідповістиВидалитиhttps://vsebesplatno.ucoz.ru/blog/zagadki_pro_shkolu_i_navchannja/2012-01-11-23
ВідповістиВидалити