понеділок, 15 січня 2018 р.





Урок читання
Василь Олександрович Сухомлинський «Не загубив, а знайшов»

Тема: Людина починається з добра «Не загубив, а знайшов» Василь Олександрович Сухомлинський. 4 клас
Мета: формувати компетентності: ключові (уміння вчитися – самостійно, добирати необхідні знання й способи діяльності для виконання навчально-пізнавальних завдань; використовувати інформацію різних джерел для генерування власних ідей, адаптуватися в мовному середовищі шляхом толерантної участі в спілкуванні) та предметні: активізувати знання учнів про творчість В.О. Сухомлинського –учителя та казкаря; закріплювати вміння читати свідомо й виразно; вчити аналізувати, узагальнювати прочитане; розвивати пізнавальний інтерес, творчу уяву, критичне мислення, навички роботи в парі, групі; виховувати доброзичливе ставлення до навколишніх, формувати найкращі людяні риси, бажання трудитися.

     I.     Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Будем гарно працювати,
Щоб усе на світі знати.
1. Організація класу.
– На сьогоднішньому уроці учні повинні бути:


·      уважні;
·      розумні;
·      радісні;
·      організовані;
·      обізнані;
·      кмітливі;
·      компонентні.



  II.     Установчо-мотиваційний момент
     Який у вас настрій? Усміхніться, поділіться гарним настроєм з товаришем
     Який з них відповідає вашому настрою?
III.     Повідомлення теми та мети уроку
IV.     Мотивація навчальної діяльності
     Я бажаю, щоб такий настрій був у вас до кінця уроку.
1.    Очікування. Вправа «Мікрофон».
     Що очікуєте від уроку?
     Наприкінці уроку почуємо, чи виправдалися ваші очікування.
  V.     Актуалізація знань про життєвий та творчий шлях письменника
1.    Вправа «Мозкова атака».
Подивіться на портрет. Хто зображений на ньому?
     Що вам уже відомо про Василя Сухомлинського?
(Презентація матеріалу. Учитель без аналізу записує всі відповіді учнів. Виставка книг, рубрика «Це цікаво»)
2.    Підсумок. Сенкан «В. О. Сухомлинський»
     Хто? Педагог, письменник, директор, батько.
     Який? Відомий, розумний, добрий, щирий.
     Що робив? Навчав, писав, любив, спостерігав.
     Речення. Навчав дітей добру.
     Синонім. Учитель.
Сьогодні на уроці ми опрацюємо оповідання «Не загубив, а знайшов». Щоб отримати високу оцінку на уроці, треба активно працювати, показати свої знання, а також зібрати за роботу найбільше смайликів (усмішок).
VI.     Вивчення нового матеріалу
1.    Робота над оповіданням
·      Стратегія «Передбачення»
     Прочитайте заголовок до тексту.
     Про що може піти мова в цьому творі? Перевірити правильність вашого правильність можна прочитавши текст.
2. Словникова робота
– Давайте з’ясуємо значення деяких слів, які траплятимуться в тексті.


·      відміряй
·      уздовж
·      впоперек
·      попервах
·      збиток
·      знахідка


3. Попрацюймо в парах
1 група. З’єднай слова та їх значення
2 група. Запиши, як ти розумієш вислів
·      поки руку набив
3 група. Знайди в тексті антоніми до поданих слів. Запиши їх


·      прийшов
·      на початку
·      легко
·      спокійно
·      перша
·      важче
·      знайшов
·      вистромив



4 група. Вибери синоніми до слів
трудитися – працювати

3.    Коментоване читання
     Чи підтвердились ваші передбачення?
     Що доручив батько сину?
     Чи легко легко йому  копати ділянку?
     Чому у сина було неспокійно на душі?
     З якою метою батько дав синові таке нелегке завдання?
     Як ти вважаєш, яким був син? Наполегливий, трудолюбивий, слухняний.
4.    Повторне читання оповідання мовчки. Тести
5.   Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання



     Яке завдання дав батько синові? Зачитайте з тексту.
     Що знайшов  син?
     У яких реченнях висловлено головну думку оповідання?

VII.     Закріплення вивченого матеріалу
1.    Бесіда
     Поміркуйте, з якою метою батько дав синові таке завдання?
     Яка головна думка твору?
2.    Робота з прислів’ями «Бажаннятрудитисяценайдорожчазнахідка»
     Роз’єднай слова і прочитай прислів’я. Про працю.
     Чи відповідає воно головній думці твору? Доведи!
3. Як би по іншому назвав би це оповідання? Запиши.
VIII.     Підсумок уроку
1.    Інтерв’ю. Вправа «Мікрофон»
     Хто такий Василь Сухомлинський?
     Як називається оповідання, яке ви опрацювали на уроці?
     Яка головна думка твору?
     Чому бажання трудитися – це найдорожча знахідка для людини?
2.    Підбиття підсумків за таблицею оцінювання
     Чи справдились ваші очікування?
     Хто найкраще читав на уроці?
     А кого ми можемо назвати найактивнішим, найстараннішим?
     Хто проявив себе творчою особистістю?
3.    Самооцінка (оцінювання себе в аркушах оцінки)
     Я був активним
     Я старанно працював
     Я давав аргументовані відповіді
     Я доводив свою думку
Оцінка

IX.     Домашнє завдання
     Читати оповідання. Відповідати на запитання.
     Добрати і записати прислів’я, які відповідають головній думці твору (про працю).



Тема: Проект: «Нагодуй пташку»
І. Підготовчий етап проекту: «Нагодуй пташку»
Мета проекту: привернути увагу учнів до проблеми збереження птахів,       спрямувати зусилля учнів на практичні дії щодо захисту птахів; довести, що птахи – це невід’ємна частина природи; розвивати мислення, пам'ять, спостережливість, уміння самостійно здобувати   інформацію; формувати комунікативну інформаційну компетентність   учнів, природоохоронні навички; розширювати кругозір; виховувати   переконання, що природі можна допомогти, якщо докласти для цього           зусилля, якщо бути небайдужим; привчати учнів допомагати птахам,       підготувати в зимову пору; удосконалювати навички роботи в групі.
Завдання проекту: ознайомити учнів з зимуючими птахами в Україні;          зацікавити учнів проблемою збереження птахів; навчити дітей    самостійно здобувати   інформацію, працюючи з різними текстами,        випустити стінну газету, використовуючи отриману інформацію,         зібрати матеріал в тематичну папку.
Характеристика проекту
За кінцевим результатом: теоретико-практичний
За змістом: моно предметний
За кількістю учасників: колективний
За тривалістю: міні-проект
За ступенем самостійності: частково-пошуковий
За характером контактів: внутрішній
Учасники проекту: учні 1 класу, учитель
Термін реалізації проекту: 2 урока
Прогнозований результат: учні зацікавляться птахами, виявлять бажання їм допомогти в скрутну хвилину; школярі зможуть виготовити стінгазету, скориставшись інформацією, разом з батьками виготовити і принести годівничку.
ІІ. Організаційний етап
Об’єднання учнів у групи
ІІІ. Діяльнісний етап проекту
Слово вчителя
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з зимуючими птахами в Україні. Наприкінці уроку кожна група буде презентувати свою роботу і таким чином кожен з вас зробить внесок у наш проект «Нагодуй пташку»
Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Гра «Слова римуємо, віршик будуємо»
– Чи подобається вам зима? Спробуєте розповісти про зиму віршами. Я починаю рядочок вірша, а ви доберіть зимові слова в риму.
А яка зима буває,
Скаже той, хто добре … (знає)
Чи ж вона буває ніжна?
Ні! Холодна й … (білосніжна)
Так. Холодна, вітер віє
І від снігу все … (біліє)
В небі темна хмара висне
Іноді мороз аж … (тисне)
Чудеса на склі малює,
На річках мости … (будує)
Не прості, а льодяні,
Дуже гарні, мов … (скляні)
Під ногами сніг рипить,
Звір від холоду … (тремтить)
Є хурделиця, природно
Є метелиця … (холодна)
Хуга є, і є завія,
Сонце світить, а не … (гріє)
І його частіш немає –
Хмара сонце … (закриває).
– За якими прикметами ми з вами впізнаємо зиму?
2. Розповідь учителя
– Правильно, дні стали короткі, а ночі довгі, земля вкрилася білим снігом, пташки відлетіли і не чути їхнього співу. А ви як, як думаєте, чому вони не співають, не радіють? Зима для птахів – це велике випробування. Птахи потребують вашої допомоги. І сьогодні ми зібралися для того, щоб більше дізнатись про птахів, тому що вони велику користь приносять, знищують гризунів, шкідливих комах, допомогти їм взимку.
3. Презентація «Птахи просять допомоги»
4. Вручення завдань групам
Учитель дає завдання групам і забезпечує їх необхідними дидактичними матеріалами для підготовки відповідей (виготовлені вчителем вирізки з зображенням птахів, дитячі енциклопедії).
1 група – науковці. Збирають матеріали про зимуючих птахів з довідників, енциклопедій.
2 група – поети. Складають вірші про птахів.
3 група – художники. Малюють малюнки про птахів, роблять аплікації про зимуючих птахів.
4 група – детективи. Шукають розповіді, легенди, цікавинки, загадки, прислів’я, приказки, скоромовки.
ІV. Узагальнюючий етап проекту
1. Презентація
Виступи всіх членів групи згідно з розподіленими ролями за планом; демонстрування матеріалу, який підготував учитель, прикріплених на дошку.
2. Оцінювання роботи груп
Кожна група має на столі 3 фішки у вигляді смайликів для оцінювання.
·      сподобалося
·      більш-менш сподобалося
·      не сподобалося
Учитель разом з учнями приймає участь в оцінювання.
3. Збір матеріалу проекту в тематичну папку.
4. Підсумок уроку
Слово вчителя
– Сподіваюсь, що ви ніколи не будете байдужими до птахів різного краю, а особливу в таку пору року як зима.
Звучить вірш у супроводі презентації «Різноманітності птахів»
Тріпоче серце пійманої птиці
В руках моїх не чує доброти.
Я дам тобі водиці і пшениці

Моя пташино, тільки не тремти.